Wybieramy i kładziemy gładź szpachlową – najważniejsze informacje o gładziach
Wyrównanie ściany nie jest prostym zadaniem. Potrzebna do tego będzie gładź szpachlowa oraz podstawowa wiedza, na temat tego, jak jej używać, by pozbyć się wszelkich mankamentów ściany, a jednocześnie nie stworzyć nowych.
Warto mieć na uwadze to, że tylko dobrej jakości gładź gipsowa pozwoli na profesjonalne wyremontowanie ścian.
Jaką gładź wybrać, by szybko stworzyć gładką powierzchnię?
Najbardziej znane gładzie występują w formie proszku (rozrabia się go z wodą) oraz gotowej pasty (nie należy jej rozrabiać). Nakłada się je ręcznie. Poza standardowymi produktami istnieją gładzie przeznaczone do nakładania mechanicznego. Do tej ostatniej kategorii należy samorozlewna masa Nida Excellence, która znacznie skraca czas wykończania powierzchni. Z jednej strony jest ona przystosowana do nakładania za pomocą agregatu wysokociśnieniowego, co znacznie przyśpiesza prace na budowie, a z drugiej nie wymaga wygładzania po jej nałożeniu. Z uwagi na sposób nanoszenia tej masy, polecamy ją do profesjonalnych zastosowań.
Gładź nałożona – co dalej?
W samym procesie nakładania gładzi najważniejsze jest to, by zrobić to równo i pokryć nią całą powierzchnię, która wymaga naprawy. Po wyschnięciu produktu kolejnym etapem jest szlifowanie.
O tym, jak trudne ono będzie, decyduje to, czy wykorzystaliśmy produkty miękkie lub twarde, przy czym te ostatnie są zdecydowanie bardziej pożądane dzięki swoim właściwościom. Gładzie twarde tworzą bowiem stabilną i zbitą warstwę odporną na uszkodzenia mechaniczne, jednak niestety ich obróbka jest cięższa, wymaga lepszych narzędzi i odrobiny umiejętności.
Produkty miękkie natomiast często wręcz można „dotrzeć” przy pomocy standardowego papieru ściernego, co znacznie ułatwia cały proces. Pamiętajmy jednak, że wybierając taką opcję, możemy narazić się na rysy na powierzchni, odspajanie się produktu podczas malowania czy nawet rozpuszczenia przez grunt. Produkty miękkie nie są również dobrym podłożem dla farb.
Decydując się na określoną gładź szpachlową należy dokładnie przeczytać zalecenia producenta m.in. dotyczące zalecanych materiałów wykończeniowych. Wspomniana już gładź Nida Excellence jest doskonałą bazą pod powłoki malarskie, jednak nie należy jej pokrywać tapetami, płytkami ceramicznymi i innego rodzaju płytami a także wykładzinami. Więcej wytycznych producenta znajduje się tu: