Piec elektryczny akumulacyjny, jaki wybrać?
Czym jest piec akumulacyjny?
Polacy coraz częściej decydują się na elektryczne ogrzewanie w swoich mieszkaniach i domach jednorodzinnych pomimo rosnących cen prądu. Aby obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego nie tracąc przy tym komfortu cieplnego, warto zainwestować w piec elektryczny akumulacyjny.
Piec elektryczny akumulacyjny to inaczej grzejnik o większej niż standardowo się przyjmuje powierzchni cieplnej. Jego najważniejszym elementem jest specjalny blok akumulacyjny wyposażony w nagrzewające się do maksymalnej temperatury grzałki, które także po odłączeniu źródła ogrzewania oddają ciepło do pomieszczenia. Decydując się na ogrzewanie budynku mieszkalnego za pomocą elektrycznego pieca akumulacyjnego, warto zdecydować się na dwutaryfowy system energetyczny, który umożliwi nam naładowanie pieca w porze nocnej, gdy energia elektryczna jest tańsza oraz włączenie go w dzień. Jest to rozwiązanie praktyczne, a także ekonomiczne.
Jak działa piec akumulacyjny?
Piec akumulacyjny działa na zasadzie dwuetapowego cyklu: początkowo pobiera energię elektryczną, która następnie jest przekształcana w energię cieplną, która ma za zadanie ogrzać wybrane pomieszczenie. Etap drugi natomiast polega na oddawaniu ciepła i zostaje aktywowany, gdy piec zostanie odłączony od źródła prądu.
Zalety pieców akumulacyjnych:
- Możliwość dostosowania
- temperatury do
- naszych potrzeb w każdym
- z
- pomieszczeń
- Możliwość ładowania pieca akumulacyjnego w nocy podczas tańszej taryfy energetycznej
- Niskie koszty instalacji grzewczej
- Znikome ryzyko wystąpienia awarii pieca
- Walory ekologiczne poprzez brak emisji szkodliwych produktów do atmosfery
Wady pieców akumulacyjnych:
- Koszt użytkowania rośnie wraz z rosnącymi cenami za prąd.
- Możliwość ogrzania jedynie pomieszczenia, w którym się znajduje.
Jaki piec akumulacyjny wybrać?
Zastanawiając się nad zakupem elektrycznego pieca akumulacyjnego warto, żebyśmy dysponowali wiedzą, jaka jego moc będzie wystarczająca tak, aby ogrzał on wybrane przez nas pomieszczenie. Moc naszego pieca nie może być jednakowo ani za niska, ani za wysoka. Wynika to z faktu, że urządzenia o większej mocy mają również większe rozmiary, co w przypadku małych pomieszczeń może okazać się niefunkcjonalne. Przy doborze wielkości naszego pieca poza wielkością pomieszczenia warto dodatkowo zwrócić uwagę na klasę energetyczną budynku. Jeśli posiada on termoizolację w tym izolację przeciwwilgociową oraz dobrej jakości okna to będziemy w stanie ogrzać większą powierzchnię, także przy mniejszej mocy naszego urządzenia. W przypadku budynku w kiepskim stanie może okazać się konieczne zakupienie pieca o większej mocy, a tym samym droższego.
W przypadku dodatkowych wątpliwości, przed dokonaniem zakupu warto skonsultować się z fachowcem, który oceni nasze potrzeby i pomoże w dobraniu pieca o odpowiedniej mocy. Część firm zajmujących się sprzedażą oraz instalacją elektrycznych pieców instalacyjnych oferuje taką usługę całkowicie bezpłatnie. Decydując się na zakup pieca, warto podejść do sprawy rozsądnie i wybrać opcję zawierającą profesjonalny montaż, ponieważ nieumiejętny, samodzielny montaż może spowodować uszkodzenie pieca oraz utratę gwarancji producenta.