Instalujesz w domu parkiet? Sprawdź, jakie właściwości mają drewniane podłogi jesionowe!
Drewniane podłogi od wieków cieszą się powodzeniem wśród osób wykańczających swoje apartamenty i domy. Użytkownicy znajdą obecnie na rynku wnętrzarskim liczne gatunki drewna o przeróżnych barwach i fakturach, z których wykonano deski różnych rozmiarów. Dzięki temu można bardzo precyzyjnie dopasować wygląd swojej posadzki do koncepcji wystroju wnętrz, która przewiduje wybrany styl wykończenia lokalu.
Zastanawiając się nad wyborem optymalnej dla siebie podłogi, warto zwrócić na właściwości danego gatunku drewna. Należy pamiętać, że wygląd i właściwości, jakie będzie mieć dany parkiet, zależą w dużej mierze właśnie od charakterystyki desek.
Atrakcyjna barwa i faktura drewna z jesionu
Drewno jesionowe przybiera jasne i przyjazne barwy. Najczęściej można się zetknąć z kremowym, mlecznym oraz jasnobrązowym odcieniem wykonanych z niego desek. Ponadto, ten typ drewna wykazuje gęste uziarnienie i wyraźne słoje oraz urozmaicone wzory, przypominające nieco linie papilarne. Dzięki temu uzyskuje się z niego oryginalne i atrakcyjne parkiety o ciekawej strukturze. Z uwagi na jasną barwę, to drewno znakomicie nadaje się do wykonania posadzki również w mniejszych pomieszczeniach, gdyż pozwala na optymalne rozświetlenie pokoju.
Podłogi z drewna jesionowego cieszą się szczególnym powodzeniem wśród młodych użytkowników, gdyż nadają wnętrzom romantyczny klimat i pasują do artystycznych, dynamicznych osobowości mieszkańców.
Twardość podłogi z drewna jesionowego
Drewno z jesionu jest dosyć miękkie, więc znakomicie nadaje się na ułożenie parkietu w pomieszczeniach, w których będzie się chodzić boso lub w lekkich kapciach. Podłogi drewniane z desek jesionowych wydają się ciepłe i przyjemne w dotyku, oraz wprowadzają łagodny, relaksujący nastrój we wnętrzach.
Miękkie drewno jesionowe łatwo podlega barwieniu i formowaniu, więc na rynku spotyka się parkiety z jesionu o zróżnicowanych kolorach, fakturach, wzorach i dekoracjach. Taki wybór materiału posadzki pozwala projektantom wnętrz na dobór idealnego wyglądu drewnianej podłogi do różnych koncepcji wystroju pomieszczeń. W przeciwieństwie do podłóg sosnowych, parkiety z drewna jesionowego nie wydzielają żadnego zapachu z uwagi na brak tanin w drewnie.
Niemniej jednak, miękkość jesionowej podłogi sprawia, że jest ona mniej odporna na uderzenia i zadrapania oraz szybciej się ściera, niż np. klepka dębowa. Trzeba więc bardzo starannie zabezpieczyć powierzchnię posadzki z jesionu mocnym lakierem, albo liczyć się z koniecznością regularnego dbania o parkiet i okresowego cyklinowania oraz froterowania. Warto również zadbać o to, aby drewniane podłogi jesionowe zostały starannie zabezpieczone przed szkodnikami.
Słabsza odporność drewna jesionowego na czynniki mechaniczne wpływa również na ceny wykonanych z niego podłóg. Parkiet z jesionu okaże się znacznie mniejszym obciążeniem dla kieszeni inwestora, niż podłoga dębowa ułożona na tej samej powierzchni posadzki.
Jeśli planuje się zainstalować drewnianą podłogę w swoim domu lub mieszkaniu, warto wziąć pod uwagę właśnie parkiet jesionowy. Ten rodzaj drewna charakteryzuje się unikalnymi wzorami słojów i naturalną, jasną barwą desek. Zarówno jego wygląd, jak i cena sprawiają, że posadzka z jesionu stanowi znakomity wybór dla młodych osób, które dekorują swoje mieszkanie w stylu modernistycznym, rustykalnym lub skandynawskim.