Jaką betoniarkę wybrać?
O ile dawniej mieszanie elementów składających się na beton, takich jak cement, kruszywa i woda, odbywało się ręcznie, o tyle obecnie zadanie to powierza się betonomieszarkom, które mechanizują ciężki i pracochłonny proces, gdyż kruszywa używane do produkcji betonu są zazwyczaj grube i dość ciężkie.
Gdzie zamierzasz używać betoniarki?
- Istnieją różne rodzaje betoniarek, takich jak:
Betoniarki stacjonarne lub półstacjonarne, które w całości lub częściowo są ustalone na stałe w miejscu prowadzenia budowy. Mogą być również zlokalizowane w strategicznym miejscu, z którego mogą obsługiwać kilka placów budowy, nie będąc przy tym tak daleko, że beton zastyga. - Mobilne lub przenośne betoniarki. Zazwyczaj posiadają one kółka, które ułatwiają ich transport do miejsca, w którym konieczne jest posiadanie masy betonowej. Betoniarki mobilne mogą być również rozbieralne, które posiadają szereg elementów łączonych za pomocą śrub, co znacznie ułatwia ich przechowywanie i transport. Istnieją inne modele składane, które zajmują mniej miejsca i są wygodne w pewnych okolicznościach, ponieważ nogi i rama mogą być złożone do przechowywania do momentu, w którym mają być użyte.
Jakiego silnika potrzebujesz?
Ale chyba najważniejszą klasyfikacją rodzajów betoniarek jest ta, która odnosi się do procedury, dzięki której zbiornik jest poruszany. W ramach tego rozróżniamy:
- Betoniarki elektryczne. Są one wyposażone w silnik tego typu, co sprawia, że konieczne jest posiadanie gniazdka elektrycznego lub generatora elektrycznego, który jest w stanie zasilić urządzenie.
- Betoniarki z napędem silnikowym. W tej kategorii znajdują się betoniarki zasilane silnikiem Diesla, co pozwala na uzyskanie większej mocy, lub silnikiem benzynowym, czyli najczęściej spotykanym modelem ze względu na dużą wydajność.
Betoniarka to niezbędny sprzęt na każdej budowie, ale przed dokonaniem wyboru pomiędzy różnymi rodzajami betoniarek musimy mieć na uwadze nasze realne potrzeby. Na przykład elektryczne betoniarki nadają się do prostszych prac, takich jak majsterkowanie. Ich pojemność jest zazwyczaj mniejsza i nadają się raczej do prac okazjonalnych. Są one bardzo przydatne do mniej wymagających zadań, ponieważ są znacznie lżejsze i łatwiejsze w obsłudze, a także są bardziej ekonomiczne. Z drugiej strony, oprócz zasadniczej potrzeby posiadania gniazdka elektrycznego lub agregatu prądotwórczego, nie stosuje się ich w sytuacjach, gdy wymagana jest masa powyżej 180 litrów.
Betoniarki silnikowe, czy to na olej napędowy, czy na benzynę, mogą być wykorzystywane do bardziej profesjonalnych prac, ponieważ zapewniają większą moc i są bardziej wytrzymałe. Ponadto mają większą autonomię na miejscu, ponieważ nie wymagają gniazdka elektrycznego.