Fotowoltaika wyeliminuje turbiny wiatrowe
Odnawialne źródła energii cieszą się dużym zainteresowaniem firm, ale również osób fizycznych. Zwłaszcza wśród właścicieli domów jednorodzinnych panuje obecnie boom na panele fotowoltaiczne. Trzeba wspomnieć, że taka instalacja wyposażona jest jeszcze w inwerter i zabezpieczenie przepięciowe. Już na wstępie należy zatem zadać sobie pytanie, czy panele słoneczne wyeliminują turbiny wiatrowe? Otóż odpowiedz, jest jednoznaczna tylko w jednym przypadku. Otóż właściciele małych i średnich domów z pewnością wybiorą darmową energię ze słońca.
Wszystko ma wady i zalety
W dzisiejszym świecie niemal wszyscy interesują się OZE, czyli odnawialnymi źródłami energii. Niestety w naszym pięknym kraju nad Wisłą nie mamy gejzerów i wodospadów. W związku z tym niektóre rozwiązania po prostu nie wchodzą w grę. Obecnie zarówno panele fotowoltaiczne, jak i turbiny wiatrowe mają swoje wady i zalety. Darmowy prąd ze słońca może być produkowany tylko w dzień. Energia wiatrowa również wymaga spełnienia kilku poszczególnych czynników. W tym właśnie konkretnym przypadku chodzi dokładnie o wiatr, który nie zawsze ma ochotę wiać w odpowiednim kierunku. Dokładnie mówiąc, dzisiejsze rozwiązania nie są niestety doskonałe i trzeba umieć pójść na kompromis. W końcu w życiu nie można mieć wszystkiego.
Stabilne ceny instalacji
Mimo ogromnej konkurencji na rynku fotowoltaicznym ceny instalacji nie spadają poniżej pewnego poziomu. Zresztą w każdym przypadku niska cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem. Turbiny wiatrowe nie są raczej przeznaczone dla jednorodzinnych gospodarstw domowych. Zwłaszcza w okresie zimowym mogą być one bardzo niebezpieczne dla otoczenia i ludności. Tak zwane śmigła po prostu się obladzają. Lód spadający z dużej wysokości może być po prostu zabójczy. Panele słoneczne produkują energię tylko w określonych warunkach nasłonecznienia. Prosumenci muszą się prosić firm, żeby odebrały nadwyżkę energii. Nocą można ją oczywiście odebrać, oczywiście uwzględniając 20-procentową prowizję.
Ile kosztuje kWp
Wszystkie instalacje fotowoltaiczne mają swoją określoną moc. Wszystko zależy od zużycia prądu przez prosumenta. Z najnowszych badań rynku wynika, że najbardziej popularna instalacja nie przekracza 6 kWp. W tym przypadku chodzi o jednorodzinne domki i osoby fizyczne. W internecie można znaleźć informacje, że 2021 roku średnia cena 1 kWp waha się pomiędzy 5-6 tysięcy złotych. Jeśli panele słoneczne zostaną zainstalowane od strony południowej, wówczas cała inwestycja powinna zwrócić się w ciągu 7 najbliższych lat. Wszystko zależy od dotacji i możliwości odliczenia inwestycji od podatku.
Fotowoltaike każdy może zamontować na dachu swojego domu, a do stawiania turbin potrzebne jest dedykowane miejsce, więc panele solarne mają pod tym względem przewagę.